Какво е керамична вентилируема фасада?
Технологията на керамичните вентилируемите фасади е една от най-прогресивните системи в строителството. Вентилируемата, или както още я наричат окачената фасада – това е система, състояща се от облицовка, топлоизолация и алуминиева подконструкция, която в редки случаи може да бъде и дървена.
Принципът на системата се състои в това, че технологичното разстояние, оставено между топлоизолацията и облицовката обезпечава свободно движение на въздушния поток. Така естественото движение на въздуха в пространството между керамиката и топлоизолацията осигурява на стената постоянно да е суха, не позволявайки образуване на конденз и влага. Именно този въздушен промеждутък снижава загубите на топлина, явявайки се в ролята на температурен буфер: температурата на въздуха в него е с 3-4 градуса по-висока от температурата извън сградата.
Слоевете в системата – отвън навътре – са разположени в ред на намаляване на показателя на топлопредаване, а съпротивлението им на паропроникване нараства. Вентилируемите керамични фасади се състоят от следните компоненти:
НОСЕЩА СТЕНА
Стената е опорната точка за цялата система. При изграждане на окачената фасада, съществените параметри, които се следят са отклонението на стената по вертикал и хоризонтал, а също така и отклоненията при ъглите. Всичко това налага геодезическо заснемане преди изпълнението на работния проект. От важно значение за избора на скрепителни средства е материала, от който е изпълнена стената и евентуално степента на износването му.
ПОДКОНСТРУКЦИЯ
Състои се от специални носещи “T” – профили, които се захващат към стената с ъглови планки или специални конзоли.
Ролята на подконструкцията е:
- да преразпредели натоварването от окачената фасада на опорната стена
- осигурява достатъчно отстояние на керамиката от стената, с цел полагане на топлоизолацията
- да осигури необходимото пространство за циркулация на въздуха
ТОПЛОИЗОЛАЦИЯ
Важно значение има изборът на топлоизолация. Този слой задължително се изпълнява от едностранно каширана минерална вата на плочи с по-голяма плътност – нормално 50-80 кг/м2. Това е нужно за предотвратяване на смъкването й по стената на сградата с течение на времето и е начин да се противодейства на температурните колебания. Едностранната кашировка на ватата със стъклен воал позволява свободното извеждане на парите от сградата и не допуска набиването на прах в нея при циркулацията на въздуха, което би довело до влошаване на нейните топлотехнически характеристики. Топлоизолационният слой защитава стената от замръзване, изравнява температурните й колебания и възпрепятства появяване на деформации, особено неблагоприятно влияещи на високите сгради. По този начин се увеличава продължителността на експлоатация на носещите стени в реконструирани сгради и съкращава разходите по ново строителство. Топлоизолацията увеличава и топлоакумулиращата способност на стената. Стена с външна топлоизолация изстива 6 пъти по-бавно от стена с вътрешна такава. Друго преимущество е повишение на звукоизолацията в широкоспектърния диапазон над два пъти.
ВЪЗДУШНО ПРОСТРАНСТВО МЕЖДУ КЕРАМИКАТА И ВАТАТА
Въздушното пространство работи на принципа на тягата – въздухът в него се движи заради разликата в налягането и не позволява събиране на атмосферна и вътрешна
влага на повърхността на стената. Снижават се загубите на топлина от сградата 3-3,5 пъти. Оптималната ширина на жлеба е 30-50 мм.
КЕРАМИЧНА ОБЛИЦОВКА
Керамичната облицовка се осъществява от плочи с определени размери, които заедно с окачващия профил образуват т. нар. растер на фасадите. По-важните технически показатели на керамични фасади са:
- Мразоустойчивост
- Огнеустойчивост
- Водонепропускливост
- Ниска водна абсорбция
- Ниска стойност на тегло
- Ниска топлопроводимост
- Самопочистване след дъжд
- Начина на изпичане на керамиката гарантира цвят, който не се променя с течение на времето под действие на UV-лъчи
- Възможност за демонтаж на произволна плочка от стената без да се налага демонтажа на тези над или около нея, т. е. лесно изваждане на единични плочи – за ревизия, окабеляване и др.
- Екологичен продукт – естествена глина. Облицовката с керамика е защита на цялата конструкция от неблагоприятни атмосферни въздействия, като през лятото играе роля и на слънцезащитен екран